Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024
Αρχική Αθλητικά Από 29 σε 32 ανήλθαν οι ομάδες στη League Phase του Champions...

Από 29 σε 32 ανήλθαν οι ομάδες στη League Phase του Champions League – Σήμερα κλείνει το παζλ για τη σεζόν 2024-25

Από 29 σε 32 αυξήθηκαν οι ομάδες στη League Phase του Champions League απόψε (27/8), καθώς αναδείχθηκαν οι τρεις πρώτες νικήτριες από τα επτά συνολικά ζευγάρια των play offs. Οι Σπάρτα Πράγας, Σάλτσμπουργκ και Γιουνγκ Μπόις εντάχθηκαν στο κλαμπ των «ισχυρών» για τη σεζόν 2024-25 του κορυφαίου ευρωπαϊκού διασυλλογικού ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος.

Ο Λούκας Χαρασλίν εκτέλεσε πέναλτι στο 80΄ και ο Αλμπιόν Ραχμάνι σκόραρε στο 83΄, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 υπέρ της Σπάρτα Πράγας στον δεύτερο αγώνα της με τη Μάλμε στην Τσεχία. Η Σπάρτα είχε χάσει μια σημαντική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 19ο λεπτό, όταν ο Βέλικο Μπιρμάντσεβιτς απέτυχε να εκμεταλλευτεί πέναλτι. Στο 27΄, η σουηδική Μάλμε είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά ο Άντερς Κρίστιανσεν δεν κατάφερε να σκοράρει από την άσπρη βούλα. Έτσι, η Σπάρτα Πράγας προκρίθηκε με συνολικό σκορ 4-0, καθώς είχε νικήσει 2-0 στο πρώτο παιχνίδι που διεξήχθη στη Σουηδία.

Η Σάλτσμπουργκ εξασφάλισε την πρόκριση στη φάση των ομίλων του Champions League, μετά την ισοπαλία 1-1 που σημείωσε στη “Red Bull Arena” της Αυστρίας κόντρα στην Ντιναμό Κιέβου. Ο Δανός εξτρέμ Άνταμ Ντάγκιμ άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό για την ομάδα της Αυστρίας, ενώ ο Ουκρανός επιθετικός Βλάντισλαβ Βλανάτ ισοφάρισε στο 29΄. Μετά τη νίκη 2-0 της Σάλτσμπουργκ στον πρώτο αγώνα, η αυστριακή ομάδα προκρίθηκε με συνολικό σκορ 3-1.

Στις αναμετρήσεις ρεβάνς για τα play-off του Champions League (σε παρένθεση το σκορ των πρώτων αναμετρήσεων) σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Γαλατάσαραϊ (Τουρκία)-Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) 0-1 (2-3)

* Προκρίθηκε η Γιουνγκ Μπόις με 4-2

Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)-Ντιναμό Κιέβου 1-1 (2-0)

* Προκρίθηκε η Σάλτσμπουργκ 3-1

Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)-Μάλμε (Σουηδία) 2-0 (2-0)

* Προκρίθηκε η Σπάρτα Πράγας με 4-0

Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν)-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) 28/8 (0-3)

Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)-Μίντιλαντ (Δανία) 28/8 (1-1)

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) 28/8 (1-2)