Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024
Αρχική Αθλητικά Θρυλικές προκρίσεις για ΠΑΟΚ & Ολυμπιακό!

Θρυλικές προκρίσεις για ΠΑΟΚ & Ολυμπιακό!

Ένα βράδυ που θα θυμούνται για χρόνια οι φίλαθλοι των δύο ομάδων – Περιμένουν κλήρωση με φόντο τον τελικό!

Ονειρικό πρώτο ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ ο οποίος είχε σκορ πρόκρισης με 3-0. Με σκόρερ τους Μπάμπα Ράχμαν, Κουλιεράκη και Τόμας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ντινάμο κατάφερε να βρεί το γκόλ με τον Χότζα, όμως ο ψυχωμένος ΠΑΟΚ βρήκε άλλα δυο τέρματα με τους Κουλιεράκη (2ο) και Ζίβκοβιτς (pen).

Έτσι ο ΠΑΟΚ πέτυχε την μεγαλύτερη πρόκριση της ιστορίας του.

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟΥΣ

Λίγη ώρα μετά την πρόκριση του ΠΑΟΚ σειρά είχε ο Ολυμπιακός.

Σαφώς το έργο του ήταν πιο δύσκολο μιάς και είχε να ανατρέψει το εις βάρος του 4-1, παρ΄ όλα αυτά δεν μάσησε και σκόρπισε την Μακάμπι Τελ Αβίβ στους 6 ανέμους!

Απο το πρώτο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι είχαν ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα καθώς ηταν μπροστά με 0-3.

Σκόρερ ήταν οι Ποντένσε, Φορτούνης και Ελ Κααμπί.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε και πάλι δυνατά όμως ο Ρέτσος υπέπεσε σε πέναλντι. Ο Ζάχαβι ευστόχησε και ξανα έβαλε τους Ισραιλινούς σε τροχιά πρόκρισης καθώ3 μείωσε σε 1-3.

Ο Ολυμπιακός δεν έχασε το μυαλό του και έτσι ο Ελ Κααμπί με ένα απίθανο ψαλίδι έκανε το 1-4 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί ο Ολυμπιακός με τα γκολ των Γιόβετιτς και Ελ Αραμπί τελείωσε την πρόκριση και μάλιστα με το εκκωφαντικό 1-6!